Nadzieja na pokonanie endometriozy

Pomimo rozwoju nowoczesnych technologii i ogromnego postępu w medycynie, lekarze czasem pozostają bezsilni w przypadkach ciężkich chorób kobiecych. Do takich zagadkowych chorób należy endometrioza. Mechanizm jej powstawania nie jest do końca jasny, choć medycyna ma oczywiście swoje teorie. Endometriozę ciężko również zdiagnozować, wiele kobiet latami trafiało do niewłaściwych specjalistów, którzy nie potrafili postawić dobrej diagnozy, a przez to leczenie opóźniało się.

Bolesne miesiączki i niepłodność

Pacjentkę ze schorzeniem endometriozy najczęściej do wizyty u lekarza skłania bardzo silny ból podbrzusza, a także trudności z zajściem w ciążę. Zanim lekarze zdiagnozują endometriozę bardzo często mija sporo czasu. Często wcześniej szuka się innych przyczyn. Może to jelita albo pęcherz moczowy? Objawy wcale nie są charakterystyczne dla choroby ginekologicznej, ponieważ przy endometriozie ból może pojawiać się również przy oddawaniu moczu albo przy wypróżnianiu się. Niekoniecznie jest on obecny tylko przy miesiączce, chociaż kobiety określają ból miesiączkowy jako bardzo silny ból.

Nasilenie endometriozy

Stopnie endometriozy pozwalają określić nasilenie choroby. Endometrioza w stopniu minimalnym zwykle sprawia kobiecie najmniej kłopotu, ale już stopień umiarkowany i ciężki potrafią mocno uprzykrzyć życie. Na szczęście medycyna oferuje skuteczne leczenie. Można dobrać kobiecie środki hormonalne, które regularnie stosowane, minimalizują dokuczliwe objawy, jednak pod warunkiem ciągłego ich stosowania. Kiedy kobieta odstawia leki, bardzo często choroba powraca, a objawy na nowo uprzykrzają życie.

Walka z chorobą

Problem z niepłodnością dotyczy coraz większej ilości par. Nie zawsze problem leży po stronie kobiety, jednak wiedząc, że endometrioza może utrudniać zajście w ciąże, warto sprawdzić tę ewentualność. Stopnie endometriozy w diagnozie powiedzą kobiecie jak nasilona jest choroba, ale najważniejsze to znaleźć dobrego lekarza z doświadczeniem w leczeniu tej choroby, ale też ważne, aby znaleźć w sobie siłę, żeby walczyć z chorobą. Pomocne w walce z pewnością będzie podążanie za wskazaniami lekarza, stosowanie się do jego zaleceń i odbywanie wizyt kontrolnych. To daje nadzieję na pokonanie choroby.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here