Jak wyrobić książeczkę sanepidowską do pracy lub na praktyki zawodowe?

Praca, której podejmujemy się w dorosłym życiu, może mieć przeróżny charakter. Na rynku spotkamy się z wieloma ofertami, dzięki którym możemy dobrać stanowisko do własnych umiejętności, preferencji czy też doświadczenia. Warto zastanowić się nad miejscem pracy, które nie tylko będzie nam odpowiadało, ale także będziemy mogli się tam rozwijać i zdobywać nową wiedzę. Niektóre stanowiska wymagają od kandydatów dodatkowych kursów, predyspozycji czy też wiedzy zarówno teoretycznej jak i praktycznej. Na szczęście obecnie znajdziemy mnóstwo propozycji, z których każdy wybierze coś odpowiedniego dla siebie. W ten sposób zyskamy źródło dochodu i będziemy mogli opłacić wszystkie zobowiązania oraz rachunki.
Jeżeli zdecydujemy się na pracę, gdzie znajdziemy żywność lub leki, to będziemy zobowiązani do wyrobienia książeczki sanepidowskiej. Dzięki niej pracodawca dowie się, czy możemy wykonywać dany zawód. Jest to bardzo ważne, ponieważ żaden pracownik, który pracuje z żywnością nie może przenosić chorób i zakażeń na produkty spożywcze. Jak wyrobić książeczkę sanepidowską? Po pierwsze musimy udać się do stacji sanitarno-epidemiologicznej, gdzie zaniesiemy próbki kału do badania. Jest to kluczowy element całego procesu, ponieważ wyniki zadecydują, czy będziemy mogli pracować z żywnością. Po otrzymaniu odpowiedzi musimy udać się do lekarza medycyny pracy, gdzie zostaną przeprowadzone dodatkowe badania. Specjalista oceni ogólny stan naszego zdrowia, a także wyda orzeczenie, dzięki któremu będziemy mogli podjąć się pracy w wybranym miejscu. Ile kosztuje wyrobienie książeczki sanepidowskiej? Zazwyczaj jest to wydatek rzędu od stu do stu pięćdziesięciu złotych. W tym wliczone są ceny badań materiału oraz koszt wizyty u lekarza medycyny pracy. Taka książeczka może posłużyć nam przez długie lata, jednak trzeba pamiętać, aby po upływanie ważności orzeczenia ponawiać badania. Lekarz medycyny wyznacza termin, po którego upływie musimy ponownie udać się na kontrolę. Jest to jedynie krótka wizyta, podczas której lekarz stwierdza czy wszystko jest w porządku. W tym wypadku nie musimy ponawiać badań kału.
Wyrobienie książeczki sanepidowskiej trwa zazwyczaj od tygodnia do dwóch. Taki orzeczenie przyda się na praktyki w szkole, do pracy w handlu, na produkcjach, w przemyśle farmaceutycznym itd. Często książeczka jest wymagana przez pracodawców także na stanowiskach, które od czasu do czasu mogą mieć styczność z jakąkolwiek żywnością. Warto zatem zapytać pracodawcę o to, czy tego typu książeczka będzie nam potrzebna. Wyrobienie jej nie jest trudną rzeczą, a listę dostępnych laboratoriów i lekarzy medycyny pracy znajdziemy w internecie. Dzięki temu dowiemy się gdzie najbliżej możemy się udać, aby wypełnić wszystkie kroki. Pamiętajmy, że nie na wszystkich stanowiskach takie orzeczenie jest wymagane, jednak warto wyrobić sobie książeczkę, jeżeli wiemy, że w przyszłości będziemy pracować na przykład w gastronomii. Dzięki temu nie będziemy musieli martwić się o bieganie na ostatnią chwilę, aby załatwić najpotrzebniejsze badania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here