Nasilająca się fala konsumpcji wywołuje lawinę w obrotach handlowych. Towary przemierzają dziś wielkie odległości. Nie tak jak dawniej, kiedy były konsumowane lokalnie i opuszczały rejonu, gdzie je wyprodukowano. Handel jest procesem gospodarczym znanym od początków ludzkiej cywilizacji. Handlowały wszystkie narody w obrębie swoich grup etnicznych. jednak najbardziej pożądani byli kupcy zagraniczni. Oni właśnie przywozili najlepsze towary. Egzotyczne pochodzenie niektórych dóbr sprawiało, że były drogie i niedostępne, a ludzie nimi obracający zabijali fortuny tak jak obecnie firmy prowadzące sprzedaż towarów do UE.
Handel, czyli wymiana jest praktykowany z powodzeniem na całym dzisiejszym świecie i jak zawsze budzi kontrowersje. Podlega wielu ograniczeniom i uregulowaniom. Dzięki niemu jednak tak jak przed wiekami rośnie bogactwo wielu państw.
Dziś handel jest prowadzony przez wyspecjalizowanych i wyuczonych w tej sztuce pośredników. Dawniej ludzie robili to intuicyjnie. Na dodatek trzeba było mieć kondycje fizyczna i smykałkę do awantur. Nie raz kupcy musieli salwować się ucieczką. Jednak kiedy przeciwnik nie dostawał liczebnie, można było się bronić. Jednak kiedy przeważa liczba i uzbrojeniem lepiej było porzucić dobra i zmykać gdzie pieprz rośnie.
Czym charakteryzuje się dzisiejszy handel. Co wchodzi w skład rytuału handlowego. Najpierw ludzie zdobywają jak najwięcej informacji o rynku. Typują potencjalnych klientów i chcą ich oczarować bardzo ogólną ofertą wstępną. Na temat ceny nie mówi się za wcześnie. Przeczesywanie rynku musi być metodyczne i stałe. Dopiero z tej grupy zainteresowanych selekcjonuje się jednostki bardziej zainteresowane i przesuwa ich do następnej grupy. Proces trwa kilkuetapowo i za każdym razem maleje liczba rekordów w bazie danych. Za to rośnie motywacja w gronie wyselekcjonowanych do dokonania transakcji. Wystawienie dokumentu sprzedaży jest finałem. Jednak to nie koniec. Trzeba dbać o klienta, bo może będzie jeszcze czegoś potrzebował. Czas biegnie.