Dieta wegańska zalety i wady

Dieta wegańska nie jest jedynie zmianą sposobu żywienia. Weganizm jest swego rodzaju filozofią, która nie tylko wprowadza zdrowy tryb życia, ale również bierze pod uwagę dobro zwierząt oraz koegzystencję z naturą. Przeprowadzane przez naukowców od lat badania potwierdzają, że dieta wegańska wpływa bardzo korzystnie na stan fizyczny i psychiczny człowieka. Trzeba jednak uważać i nie ryzykować z samodzielnym ustalaniem jadłospisu, ponieważ nieprawidłowo zbilansowana dieta wegańska może wyrządzić w organizmie wiele szkód.

Zalety diety wegańskiej

Korzyści zdrowotnych płynących z przejścia na dietę wegańską jest bardzo dużo. Pierwszą istotną zaletą jest zmniejszona wrażliwość na alergie. Układ immunologiczny poprawia swoje działanie, dzięki czemu rzadziej można nabawić się cukrzycy czy raka. Poprawia się wydolność serca, kości stają się dużo silniejsze, a ruchy jelit są bardziej regularne, przez co trawienie staje się łatwiejsze.

Prowadzone badania dowodzą, że dieta wegańska wpływa korzystnie na choroby neurodegeneracyjne. Zauważono to chociażby w przypadku choroby Parkinsona, na której rozwój wpływają diety na bazie mięsa smażonego w tłuszczu oraz wysoki poziom cholesterolu.

Dieta wegańska stworzona została głównie ze składników pochodzenia roślinnego. Mają one wysoki poziom naturalnych węglowodanów oraz niski poziom tłuszczy, co fantastycznie sprawdza się podczas kontrolowania cukrzycy. Co więcej, wprowadzenie tej diety do życia cukrzyków może zmniejszyć zapotrzebowanie na insulinę.

Zalety diety wegańskiej

Dieta na bazie produktów roślinnych przyczynia się do obniżenia nadciśnienia tętniczego, działa korzystnie na poziom cholesterolu we krwi oraz utrzymuje ciśnienie tętnicze w normie. Istotną zaletą korzystania z diety wegańskiej jest minimalne prawdopodobieństwo otyłości.

Dieta wegańska i jej wady

Najgroźniejszą dla ludzi wadą płynącą z diety wegańskiej są niedobory. Nie chodzi tutaj o niedobór jednego czy dwóch ważnych składników odżywczych, a całej listy. Weganie cierpią na brak kwasów omega-3, które znaleźć można w rybach. Taki niedobór może prowadzić do pogorszenia widzenia i funkcjonowania mózgu. Witamina B12 również znajduje się na liście niedoborów. Brak jej w organizmie prowadzi do niedokrwistości, większego ryzyka złamań kostnych czy podwyższonego poziomu homocysteiny. Niewystarczająca ilość wapnia może doprowadzić do większej łamliwości kości, natomiast brak witaminy D skutecznie utrudnia wchłanianie wapnia. Bardzo trudno jest odnaleźć żelazo w diecie roślinnej i jest dużo słabiej przyswajalne niż to pochodzące z mięsa, a jego brak może doprowadzić do anemii.

Dieta wegańska ma swoich dozgonnych zwolenników, ale też przeciwników. Wciąż wzbudza wiele kontrowersji. Jeśli jesteś wierny filozofii życia, jaką wyznają weganie i chcesz w życiu zmienić także rodzaj swojej diety, zrób to racjonalnie. Najlepszym wyjściem będzie konsultacja z dyplomowanym dietetykiem, chyba że cierpisz na brak czasu – wtedy strzałem w dziesiątkę może okazać się dieta pudełkowa z dostawą do domu. Dzięki serwisowi dietly.pl możesz bez problemu porównać firmy cateringowe w swojej okolicy i wybrać tę, której wegańska oferta stuprocentowo Cię przekona.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here