Nie ma praktycznie takiej działalności człowieka, która nie wymagałaby zastosowania jakiegoś rodzaju tworzywa sztucznego. Potocznie nazywany plastik może przybierać różne formy, a co za tym idzie, posiadać różne właściwości. Jakie surowce sprawdzają się przy ich produkcji?
PCV – jak powstaje?
Tworzywo sztuczne powstaje w wyniku polimeryzacji. Pierwszy tego rodzaju proces przeprowadzono już w 1835 roku. Jego autorem był francuski chemik Henri Victor Regnault. Badacz nie wiedział jednak, czym jest ów biały proszek, który udało mu się uzyskać. Kolejny przełom nastąpił kilkanaście lat później. Wtedy to Fritz Klatte opatentował uzyskiwanie żywicy z winylowych związków. O praktyczności PCV przekonano się jednak dopiero w czasie pierwszej wojny światowej. Wtedy to surowiec ten zastąpił kauczuk. Niestety, wysokie koszty produkcji sprawiły, że po zakończeniu wojny nie zdecydowano się na rozpoczęcie masowej produkcji. Sytuacja uległa zmianie, gdy udało się opracować nową metodę uzyskiwania PCV. Wtedy to w latach 30. XX wieku pojawiły się pierwsze fabryki. Dziś znajdziemy je praktycznie na całym świecie. Wyroby z PCV przydają się zaś w wielu dziedzinach naszego życia. Na parkingach chronią pojazdy przed uszkodzeniem, a w miejscach o dużym ruchu pieszych oddzielają chodnik od szosy.
PCV w przemyśle – jakie rodzaje są stosowane?
Wyroby z plastiku są także stosowane w warunkach domowych. To z tego materiału powstają chociażby węże ogrodowe, uszczelki do bram garażowych i nosków schodowych. Nie możemy tez zapominać o oknach PCV, które są niezwykle szczelne i odporne na warunki atmosferyczne. Jak widać, zastosowanie tego surowca jest bardzo szerokie. To zasługa właściwości PCV, które możemy dostosować do naszych potrzeb. Jeśli zależy nam na giętkości i elastyczności, to do produkcji wybierzemy PCV plastyfikowane. Natomiast jeśli chcemy stworzyć produkt odporny na uszkodzenia i warunki atmosferyczne, to zastosujemy PCV twarde. Dlatego właśnie wyroby z PCV mogą mieć tak odmienne właściwości.
Surowce tworzyw sztucznych – co oferują dystrybutorzy?
W celu wzmocnienia właściwości wytwarzanych produktów firmy stosują dodatkowo specjalistyczne surowce tworzyw sztucznych. Substancje te są dostarczane przez profesjonalnych dystrybutorów. W sieci możemy bez problemu porównać ich ofertę. Pod tym linkiem dowiesz się więcej na ten temat https://oqema.pl/produkty/branza-techniczna/. Surowce tworzyw sztucznych, które są obecnie stosowane w przemyśle, to m.in. antyblocki, antystatyki, stabilizatory UV, a także uniepalniacze. To jednak nie wszystko. Dużą rolę w produkcji odgrywają także osuszacze, poślizgi i nukleatory. Przydatne są także dodatki czyszczące, matujące i antybakteryjne. Ważne jest również utrzymanie odpowiedniego zapachu wyrobów. Dlatego stosuje się w tym celu dodatki zapachowe oraz te, które absorbują nieprzyjemny zapach z tworzyw. Pomocne mogą także się okazać inhibitory korozji, które spowalniają postępowanie korozji metali. Dzięki takim dodatkom produkty z PCV są tak wytrzymałe i praktyczne.