Pracując jako strażak w Państwowej Straży Pożarnej jesteśmy osobami wykonującymi misję publiczną. Zobowiązuje nas to do niesienia pomocy potrzebującym w nagłych wypadkach. Dlatego właśnie przyszłym strażakom stawiane są wymagania, które koniecznie muszą spełnić, aby zakwalifikować się jako osoba na takie stanowisko. Głównym wymogiem jest posiadanie polskiego obywatelstwa oraz posiadanie pełnych praw publicznych. Jakie są wymagania, aby zostać strażnikiem? Sprawdźmy to!
Przeczytaj też: https://www.zlecenia.pl/blog/jak-zostac-strazakiem-strazak-i-droga-do-kariery/
Wymagania wstępne do podjęcia pracy jako strażak
Na początku wymagany jest, abyśmy mieli przynajmniej wykształcenie średnie. Może być to nawet wykształcenie zawodowe. Do tego musisz być osobą wykazująca się zdolnością fizyczną i psychiczną, aby móc wykorzystać ją w czasie pracy. Ponadto musisz być osoba odporną psychicznie, ponieważ nieraz będziesz naocznym świadkiem tragedii ludzkiej. Ważne jest więc, abyś miał silną psychikę i nawet w tragicznej sytuacji i niecodziennymi widokami potrafił sobie poradzić z wykonywaniem obowiązków zawodowych.
Służba przygotowawcza – praca w straży
Taka służba odbywa się w sytuacji, kiedy dana jednostka PSP prowadzi rekrutację kandydatów. Wówczas ma miejsce odpowiednie postępowanie kwalifikacyjne, dzięki którym oceniana jest złożona przez las dokumentację oraz przeprowadzona rozmowa. W ramach takiej dokumentacji musimy przedstawić między innymi zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do wykonywania zawodu. Jest to wstęp, który daje możliwość przejścia kolejnego etapu jako potencjalny kandydat na strażaka. Następnie każda osoba jest sprawdzana. Wówczas wykonywany jest test sprawności fizycznej, który ma na celu ocenienie faktycznej zdolności do pełnienia obowiązków strażaka.
Służba kandydacka na stanowisku strażaka
Służba przygotowawcza jest to opcja dla tych, którzy nie mają wykształcenia strażackiego, lecz pochodzą z wolnego naboru. Jednak drugą opcją jest ukończenie jednej ze szkół Państwowej Straży Pożarnej. Wówczas potrzebna nam będzie matura z matematyki i języka obcego oraz dodatkowy przedmiot taki jak fizyka, chemia, biologia czy informatyka. Możesz skorzystać z oferty szkół średnich z siedzibą w Częstochowie, w Krakowie czy Poznaniu. Ukończenie szkoły PSP daje nam tytuł technika pożarnictwa oraz stopień młodszego aspiranta. Jeśli chcemy jeszcze bardziej pogłębić naszą edukację przed rozpoczęciem pracy należy zastanowić się nad Szkołą Główną Siedziby Pożarniczej znajdującą się w Warszawie.
Zobacz też: http://olmik.pl/na-jakie-zarobki-moze-liczyc-geodeta-ile-zarabia-geodeta/