Piaskownica dla dziecka - jak ją przygotować?

Piaskownica to miejsce zabaw, które każdy z nas odwiedzał w swoim dzieciństwie. Jeśli posiadamy dom z ogrodem, możemy stworzyć naszemu dziecku własna piaskownicę, która pewnością będzie o wiele bardziej czysta i bezpieczna.

Jakie miejsce na piaskownicę jest najlepsze?

Jeśli posiadamy na tyle duży ogród, że mamy do wyboru wiele miejsc, w których można zrobić piaskownicę, najlepiej jest wybrać nieco zacienione. Dzieci spędzają w piaskownicy bardzo dużo czasu, dlatego latem na słońcu mogą dostać udaru lub oparzeń słonecznych. Najlepszy jest cień rzucany przez sztuczne obiekty, gdyż rośliny gubią liście, kwiaty i owoce, a także są siedliskiem różnych owadów.

Stacjonarna czy przenośna?

Najlepsze są piaskownice przenośne, gdyż można przestawiać je z cienia na słońce i na odwrót, w zależności od pogody. Piaskownice te są do kupienia w formie spodu z klapą w niemal każdym większym centrum ogrodniczo-budowlanym. Zwykle niewiele kosztują, dlatego są dostępne na każdą kieszeń.
Jeśli chodzi o piaskownice stacjonarne, są o wiele bardziej klasyczne. Można je ładnie wkomponować w krajobraz ogrodu, tworząc dla dziecka mały plac zabaw. Ponadto, piaskownicę stacjonarną można zbudować w dowolnym kształcie. Zwykle robi się je z drewna, które należy odpowiednio zaimpregnować, by nie zaczęło próchnieć.

Koniecznie ją przykryj!

Piaskownicę można nakrywać moskitierą lub klapą nieprzepuszczającą wody. Ta pierwsza jest niemal konieczna, gdyż uniemożliwia kotom załatwianie do do piasku, natomiast druga opcjonalna. Moskitiera lub drobna siatka chroni nie tylko przed kotami, ale również przed wpadaniem do piasku owoców i liści, jeśli piaskownica znajduje się pod drzewami. Szczelna klapa pozwala na zabawę w piasku nawet po dużych ulewach, kiedy to w odkrytych piaskownicach robi się po prostu błoto.

Ile piasku do piaskownicy?

Często rodzice wypełniają piaskownicę po brzegi, ale w przypadku większych rozmiarów lepiej tego nie robić. Piasek do piaskownicy powinien być jasny i czysty. Można go ukopać samodzielnie lub zakupić w workach. Samodzielne kopanie piasku jest dość pracochłonne, natomiast piasek workowany ze specjalnym przeznaczeniem do zabawy przez dzieci, zwykle nie jest warty swojej wysokiej ceny. Lepiej wypełniać piaskownice mniejszą ilością piasku, a częściej pozwolić sobie na wymianę całego. Dzieci w piaskownicy jedzą słodycze, piją soki i wnoszą wiele różnych przedmiotów. Po czasie piasek staje się zwyczajnie zanieczyszczony i mogą się w nim rozwijać niebezpieczne drobnoustroje oraz owady i robaki. Z tego powodu, najlepiej jakby całość piasku była wymieniana co sezon. Częsta wymiana całego piasku jest konieczna, w przypadku kiedy nie posiadamy piaskownicy krytej, dlatego lepiej zawczasu wyposażyć się w moskitierę lub klapę!

Piaskownica w domu – to możliwe!

Warto wspomnieć o magicznym piasku, który pojawił się na rynku stosunkowo niedawno. jest to piasek kinetyczny, który zmienia swoją formę ze stałej do sypkiej, w zależności od tego, w jaki sposób go chwytamy lub dotykamy. Można przygotować z niego mini domową piaskownicę np. w misce.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here