Mozaika

Mozaika jest jedną z tradycyjnych ozdób, które możemy znaleźć na posadzkach i ścianach. Była znana już w starożytności, a obecnie coraz częściej wraca do łask i gości w domach oraz przestrzeniach publicznych. Czym się wyróżnia i dlaczego może być tak intrygująca?

Mozaika jako sposób na urozmaicenie wnętrza

Zacznijmy od tego, że mozaika to ciekawy sposób na stworzenie intrygującej przestrzeni, która będzie miała swój indywidualny charakter. Praktycznie nie da się wykonać dwóch identycznych mozaik, dlatego każde pomieszczenie, które zawiera taki wystrój, jest zindywidualizowane, niepowtarzalne i bardzo charakterystyczne.

Jednocześnie mozaika pozwala na wprowadzenie do pomieszczeń ciekawych kolorów i wzorów, których w innym przypadku nie daje się uzyskać. Warto zwrócić przy tym uwagę, że właściwie dobrane elementy mozaikowe mogą mieć naprawdę fantazyjne kształty, na przykład przypominające liście, lub przeciwnie – mogą być niezwykle prostym wzorem geometrycznym, na przykład drobnymi kwadracikami. Niezależnie jednak od wyboru, umieszczona na ścianie mozaika zawsze sprawia ciekawe wrażenie i dodaje charakteru.

Mozaika z różnych materiałów

Kolejna ważna cecha mozaiki to możliwość wykorzystania wielu ciekawych i bardzo różnorodnych materiałów do jej przygotowania. Producenci często zaskakują nas tym, z czego może zostać utworzona, ale każdy z wykorzystanych materiałów ma swoje unikatowe właściwości, które przekładają się na możliwość ich zastosowania w wielu pomieszczeniach. I tak na przykład wyróżniamy mozaiki:

  • szklane, stworzone z kolorowych fragmentów szkła;
  • kamienne, które składają się zazwyczaj z kamieni tego samego rodzaju, ale posiadających różne odcienie lub wzory, stworzone przez naturę, czego przykładem mogą być mozaiki marmurowe;
  • ceramiczne, zazwyczaj w stylu rustykalnym;
  • lustrzane, przygotowane z niewielkich fragmentów luster, które pięknie pomagają w optycznym powiększaniu i rozjaśnianiu pomieszczeń;
  • elewacyjne, które dedykowane są na ściany zewnętrzne i wykazują się wysoką odpornością na działanie zmiennych warunków pogodowych;
  • gresowe, które dobrze sprawdzają się w wymagających pomieszczeniach ze względu na swoją trwałość.

Jak przygotowywane są mozaiki?

Płytki mozaikowe zazwyczaj mają postać stosunkowo dużych kafelków, na których znajdują się drobne, pojedyncze elementy. Wiele osób zastanawia się, jak mogą być ze sobą połączone, aby tworzyły spójną całość, a jednocześnie pozwalały na łatwe i szybkie nakładanie na powierzchnię ściany. To oczywiste, że układanie każdej kosteczki czy kamyczka nie byłoby możliwe – a przynajmniej nie byłoby optymalnym rozwiązaniem.

Płytki mozaikowe zazwyczaj zbudowane są dzięki plastikowemu stelażowi lub siatce. Taki element konstrukcyjny podtrzymuje pojedyncze kamyczki, kwadraciki czy fragmenty lusterka. Dzięki temu za pomocą większych paneli ozdobnych można szybko stworzyć całą powierzchnię, która wygląda jak klasyczna i bardzo bogata mozaika przygotowana z drobniutkich elementów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here