Kochane kilogramy

Każda kobieta z momentem, gdy dowiaduje się, że jest w ciąży, oplata troską i bezgraniczną miłością swoje dziecko. Tak naprawdę tylko matka potrafi tak się troszczyć i tak kochać. Od pierwszych chwil martwimy się czy wszystko będzie dobrze, czy prawidłowo przybiera na wadze i czy nasze dzieciątko urodzi się w pełni zdrowe. Gdy nastąpi moment rozwiązania i przywitamy naszą kruszynkę na świecie z każdą chwilą troszczymy się o nią jeszcze bardziej. Każdy kolejny dzień to wciąż kłębiące się pytania w naszej głowie. Często martwimy się, że nasze dziecko zbyt mało przybiera na wadze zadając sobie to nurtujące pytanie: ile powinien przybierać na wadze noworodek?
Obawy rodziców często są wywyższone i bez powodu do niepokoju. Jednakże nie wolno jest bagatelizować takowych podejrzeń i wątpliwości tłumacząc powolne przybieranie dziecka na wadze. Każde dziecko rozwija się we własnym tempie. Jednakże przyrost wagi w pierwszym roku życia dziecka jest mega ważny dla jego rozwoju emocjonalnego, ruchowego, a także umysłowego. Pamiętaj, aby nigdy nie porównywać swojego dziecka do innych rówieśników, tylko w momencie gdy coś nas niepokoi wybrać się z malcem na wizytę lekarską, gdzie zostanie zbadany przez lekarza, który określi czy niemowlę prawidłowo się rozwija i przybiera na wadze.
Od momentu narodzin noworodki różnią się masą ciała nawet o 100%. Jedne rodzą się z wagą 2000 g, a inne 4000 g. Różnią się także budową. Jedne z nich mają delikatną, drobną budowę, a drugie masywną i pulchną. Jednakże praktycznie każdy noworodek w pierwszych dniach po porodzie traci na wadzę pewną masę, poprzez oddawanie moczu, oddychanie czy też parowanie skóry. Po kilku dniach, gdy noworodek jest zdrowy nadrabia utraconą wagę. Spadek wagi nie może wynosić więcej niż 10% wagi początkowej. Jeśli dziecko traci więcej, lekarze muszą natychmiast szukać przyczyny.
Aby dokładnie ocenić rozwój niemowlęcia, podczas każdej wizyty w przychodni dziecku wykonuje się pomiary takie jak: waga, długość, obwód główki czy też obwód klatki piersiowej. Gdy coś niedobrego dzieje się w organizmie malca i potrzebna jest koniecznie interwencja lekarska, jednym z pierwszych sygnałów jest zbyt wolny wzrost lub mały przyrost wagi.
Ogólne normy przedstawiają, że niemowlę powinno przybierać ok. 450 g miesięcznie w czasie niemowlęcym. Jednakże nie mamy się czym przejmować, gdy w rzeczywistości waga dziecka będzie nieznacznie odbiegać od normy: nawet 600 g miesięcznie w pierwszym kwartale, 500- 600 g w drugim kwartale i ok. 450- 500 g miesięcznie w drugim półroczu. Jednakże, aby prawidłowo określić rozwój dziecka w dłuższym czasie, stosuje się siatki centylowe, ogólnodostępne dla wszystkich, nie tylko dla lekarzy.
W przypadku zbyt wolnego przybierania na wadze przez niemowlę, lekarz zbada dziecko, przeprowadzi szczegółowy wywiad, zleci potrzebne badania, które są konieczne, bo ułatwiają wykrycie przyczyn zbyt małego wzrostu wagi, którymi mogą być: anemia, dieta eliminacyjna, infekcja, choroby przewlekłe czy też zaburzenia wchłaniania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here