Jakie szczepienia dla kota?

Małe koty do dwunastego tygodnia życia otrzymują ochronne przeciwciała od matki, jednak po dwunastym tygodniu życia przestają być nimi chronione. By utrzymać kota w zdrowiu i uniknąć niepotrzebnego stresu sobie i zwierzęciu, warto jest zadbać o szczepienia. Jest to działanie profilaktyczne, które pozwoli na wytworzenie odpowiednie ilości przeciwciał. Rozpoczęcie szczepień u kota powinno przypadać między ósmym a dziewiątym tygodniem życia zwierzaka. A ile kosztuje szczepienie kota?
Na początku, przed podjęciem decyzji o wyborze szczepień zwierze musi zostać dokładnie zbadane. Lekarz weterynarii musi dokładnie sprawdzić czy zwierze jest zdrowe, wykonać test kału wykrywający robaki i odrobaczyć kota. Wszelkie problemy zdrowotne dyskwalifikują zwierze do szczepień do momentu, aż zostaną wyleczone. Dopiero w pełni zdrowy kot może być bezpiecznie szczepiony. Teraz pozostaje wybór, przeciw jakim wirusom szczepić kota.
Przede wszystkim szczepienie zwierzęcia powinno zacząć się od szczepienia w kierunku panleukopenii- wirusa, który bardzo zagraża małym kotkom, zachorowalność na niego jest bardzo duża w tym wieku zwierzaka. W tym samym szczepieniu znajdują się też komponenty przeciw wirusom kalici i herpes. Są to wirusy, które wchodzą w skład kociego kataru. Szczepienie takie umożliwia wykształcić odporność i uniemożliwi zarażanie innych osobników. Powtórne szczepienie powinno być wykonane między jedenastym a dwunastym tygodniem życia.
Kiedy mamy wątpliwości, co do wytworzenia odpowiedniej ilości przeciwciał przez organizm kota, możemy doszczepić do szesnastego tygodnia życia. Kolejna dawka podawana jest po roku i zaleca się, aby kot był zaszczepiany co 2-3 lata. Jeśli kot przebywa jednak w środowisku o dużej szansie zachorowania, szczepienie takie poleca się wykonywać częściej, co roku.
Dodatkowym szczepieniem, jakim może zostać objęty kot, jest szczepienie przeciw wściekliźnie. Najczęściej wykonuje się je wśród kotów wychodzących, narażonych na zakażenie, lub w sytuacji wymogów przy wystawach lub korzystając z usług hoteli dla zwierząt. Koszt takiego szczepienia nie jest duży, ok 30 zł za jedną dawkę. Pierwsze szczepienie dokonuje się po dwunastym tygodniu życia, kolejna dawka po roku, a następne, przypominające, po dwóch, trzech latach.
Szczepienie przeciw białaczce to kolejne dodatkowe szczepienie. Na koci wirus białaczki FeLV można szczepić zwierzęta, które nie są nosicielami tego wirusa, co najmniej po 8 tygodniu życia. Przypominające szczepienie wykonuje się po 3-4 tygodniach, a kolejną dawkę podaje się po co najmniej roku. Koszt oscyluje w granicach 50 zł za jedną dawkę.
Chlamydophila felis- to kolejny wirus, przed którym można zaszczepić zwierzę. Wykonuje się to po dziewiątym tygodniu życia, powtórne szczepienie po 3-4 tygodniach i przypominające po roku.Koszt waha się w granicach 90 zł.
Bordotella bronchiseptica- jedyne ze szczepień przeciw wirusowi, które podaje się kotu do nosa jednokrotnie. W sytuacji, gdy zwierze występuje w dużych skupiskach czy schronisku, zaleca się szczepienie co roku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here