Jak leczyć zapalenie spojówek

Zapalenie spojówek bardzo często występuje u dzieci oraz dorosłych osób. Są to bardzo nieprzyjemne dolegliwości, które znacząco utrudniają normalne funkcjonowanie. Dlatego ważne jest, aby szybko zareagować i zaradzić tej przypadłości.

Dlaczego dochodzi do zapalenia spojówek?

Spojówka chroni oczy przed urazami i infekcjami. Jest to delikatna błona śluzowa. Dlatego też bardzo często dochodzi do zapalenia spojówek. Wykazuje ona bardzo dużą wrażliwość na różnego rodzaju zanieczyszczenia, mocne pocierania lub ostre światło. Z pozoru błahe rzeczy, ale mogą doprowadzić do silnego zapalenia, które może przynieść wiele nieprzyjemności. Zapalenie spojówek można zauważyć bardzo szybko, gdyż zaczynają one piec, swędzieć, a w oku można odczuwać kłucie. Bardzo często występuje także łzawienie i światłowstręt. Do zapalenia może dojść u każdego bez względu na wiek czy płeć.

Jakie istnieją rodzaje zapalenia spojówek?

Do zapalenia bardzo często przyczyniają się bakterie, grzyby i wirusy. Niestety w ostatnich latach przybywa osób, które mają zapalenie spojówek związane z alergiami. Rodzaje tego schorzenia można podzielić ze względu na to, co wywołało tę chorobą. Bardzo często występuje bakteryjne zapalenia, które dotyczy najczęściej oboje oczu. W tym przypadku z oka wydziela się wydzielina ropna, pojawia się przekrwienie i obrzęk. Wirusowe zapalenie jest zazwyczaj znacznie spokojniejsze i zazwyczaj nie jest potrzebna interwencja lekarza. Bardzo szybko mija ono samoczynnie, a występuje najczęściej w okresie jesienno-zimowym, gdy dochodzi do infekcji górnych dróg oddechowych. Do zapalenia dochodzi także w wyniku kontaktu z alergenami. Najczęściej dotyczy to pyłków roślin, kosmetyków, środków chemicznych lub lekarstw. Najrzadziej występuje zapalenie grzybicze. Zdarza się najczęściej po długotrwałym leczeniu antybiotykami.

Leczenie zapalenia spojówek

Jest to schorzenie, które wiele osób bardzo często bagatelizuje. A jest to oczywiście błąd. Należy skonsultować się niezwłocznie z lekarzem, jeśli występują dokuczliwe objawy, które nie mijają w ciągu dwóch do trzech dni. Szczególnie nie wolno zaniedbać tego w przypadku dzieci. Jeśli u malucha pojawiają się niepokojące objawy należy od razu umówić się na wizytę u okulisty. W przypadku bakteryjnego zapalenia spojówek leczenie przebiega poprzez podanie kropli antybiotykowych. Przy zapaleniu wirusowym stosowane są leki przeciwwirusowe, maść i krople. Jeśli zapalenie na podłoże alergiczne to konieczne jest podawanie leków przeciwhistaminowych. Stosuje się je doustnie lub miejscowo. Zdarza się także tak, że potrzebne jest przeprowadzenie odczulania oraz unikanie kontaktu z alergenem, jeśli istnieje taka możliwość. Przy zapaleniu spojówek grzybiczym należy stosować krople przeciwgrzybicze. Warto zapoznać się ofertą dobrego gabinetu, który oferuje usługi specjalisty. Szczegóły dostępne są na stronie wrosinski.pl. Jedno jest pewnie. Jeśli coś dzieje się z naszymi oczami, należy niezwłocznie udać się do lekarza okulisty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here