Czym grozi zlekceważenie kataru?

Katar to najpowszechniejszy problem w okresie jesienno- zimowym. Łatwo się go nabawić, a trudniej pozbyć. Czasem przeradza się w coś groźniejszego i wtedy zaczyna się prawdziwa męczarnia. Katar może być przyczyną zapalenia oskrzeli, bólu ucha czy podrażnienia gardła. Jeśli stan zapalny zdoła się rozwinąć, wtedy potrzebna będzie nie tylko herbatka z malinowym sokiem czy cytryną. Nie pomoże też kołderka i kubek gorącego kakao.

Zapalenie oskrzeli charakteryzuje się tym, że człowiek nie może swobodnie oddychać. Poza tym ma brzydki kaszel, którego nie wyleczy zwykły syrop. Tutaj potrzebna będzie terapia antybiotykowa i przebywanie w ciepłych pomieszczeniach. Nie wolno pod żadnym pozorem lekceważyć zapalenia oskrzeli, bo może przerodzić się w zapalenie płuc, a to byłaby najgorsza z możliwych komplikacji. W takim przypadku zamiast spokojnego leczenia w zaciszu domowym czekałaby nas dłuższy pobyt w szpitalu i to pod kroplówką. W zapaleniu oskrzeli charakterystycznym objawem oprócz kaszlu jest wzmożona potliwość i nietolerancja wysiłkowa. Objawia się to w ten sposób, iż nawet przy niewielkiej aktywności takiej jak odkurzanie mieszkania czy wchodzenie po schodach jesteśmy spoceni jak mysz. Pot leje się strumieniami, a przed oczyma biegają czarne punkciki. Jest to wyraźny symptom osłabienia. Organizm zużył swoje zasoby energetyczne na walkę z infekcją.

Inną konsekwencją długiego brania leków są zaburzenia w pracy jelit i ospałość w ciągu dnia. Pojawia się ona nagle i po prostu zwala z nóg. Chory nie ma innego wyjścia, jak tylko położyć się do łóżka na krótką drzemkę. Po niej senność ustępuje i człowiek nie czuje się taki ospały ani otępiony. Co do powikłań ze strony układu pokarmowego, to antybiotyki niszczą zarówno złe, jak i dobre bakterie. Przez to flora bakteryjna zostaje naruszona i mogą pojawić się takie dolegliwości jak bóle brzucha lub biegunka. Dzieje się tak dlatego, że żołądek jest podrażniony i trudno mu strawić tłuste pokarmy. Ich resztki zalegają w jelitach, a to prowadzi do wzdęć i uporczywych bólów brzucha. Można się ich pozbyć, pijąc mięte lub rumianek. Zioła te przyśpieszają metabolizm, usuwają gazy nagromadzone w jelitach i ułatwiają wypróżnienia. W przypadku biegunek warto zażyć elektrolity. Nie dość, że powstrzymają rozwolnienie, to jeszcze zasilą organizm w potrzebne składniki odżywcze i sole mineralne.

Jednak zapalenie oskrzeli czy płuc po niedoleczonym katarze to rzadkość. Znacznie częstszymi powikłaniami kataru są zapalenie zatok czy zatkany nos. Objawia się to tym, że w nozdrzach pełno gęstej, zielonej mazi, która utrudnia oddychanie i nie daje w nocy spokojnie spać. Jak odetkać nos? Po pierwsze należy porządnie się wysmarkać, to na pewien czas udrożni chore zatoki. Po drugie trzeba zastosować specjalny spray do nosa, który zmniejszy obrzęk śluzówek. W katarze trzeba też dużo pić, bo to korzystnie wpływa nas podrażnione gardło. Na czas infekcji oddechowej warto spać w opasce lub czapce. Dzięki temu zatoki nosowe i uszne szybciej się wygrzeją, a katar nie będzie tak dokuczliwy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here