Załóżmy, że chcesz zainstalować na swoim komputerze nowy system operacyjny. Instalator systemu możesz pobrać z internetu w formacie iso. Nie możesz jednak po prostu przerzucić plików na pendrive. Potrzebujesz bootowalnego pendrive’a, który uruchomi instalator przy starcie komputera. Jak to zrobić i o co właściwie chodzi? W artykule skupiamy się na tym, jak zrobić bootowalny pendrive na systemie Windows. Jeśli posiadasz inny system, to kroki, które będziesz musiał wykonać, będą trochę inne. Aby przygotować bootowalnego pendrive’a, musisz zainstalować specjalny program, albo wpisać kilka komend w terminalu. My skupimy się głównie na tej drugiej opcji.
Ręczne tworzenie bootowalnego pendrive’a nie jest trudne i nie trwa długo. Wszystkie systemy nowsze niż Windows 2000 mają zainstalowany program DiskPart, z którego skorzystamy. Na początek wejdź w menu Start i kliknij Uruchom. W okienku, które się pojawi, wpisz polecenie ‚cmd’ i kliknij OK. Zostanie uruchomiony terminal, gdzie będziemy mogli wpisywać komendy.
Po otwarciu terminala wpisz polecenie ‚diskpart’ i kliknij enter. Program DiskPart otworzy się w nowym oknie. Jeśli okaże się, że nie masz na swoim systemie tego progamu, będziesz musiał go najpierw pobrać ze strony Microsoftu.
Zanim przystąpimy do kopiowania plików na pendrive’a, wypisz wszystkie dyski dostępne w systemie. Służy do tego komenda ‚list disk’. Jeśli twój dysk został poprawnie rozpoznany, możesz go wybrać za pomocą komendy ‚select disk ‚. W miejscu wpisujesz numer dysku zgodny z informacjami wyświetlonymi przez polecenie ‚list disk’. Po wybraniu dysku można usunąć istniejące partycje, a także informacje zapisane w MBR i GPT. Służy do tego polecenie ‚clean’. Po zastosowaniu tego polecenia powinien pojawić się komunikat, że DiskPart pomyślnie wyczyścił dysk.
Teraz możesz utworzyć główną partycję poleceniem: ‚create partition primary’. Jeśli wszystko się powiodło, to będziesz mógł oznaczyć nową partycję jako aktywną. Wpisz po prostu polecenie ‚active’. Dzięki temu BIOS będzie mógł poprawnie rozpoznać partycję.
Kolejnym krokiem jest sformatowanie dysku, wybierz system plików FAT32. W linii poleceń należy wpisać ‚format fs=fat32 quick’. Jak wskazuje komenda, formatowanie będzie szybkie, ale wystarczające. Teraz można przypisać do partycji literę poleceniem ‚assign’. Partycja będzie dostępna w eksploratorze plików.
I to już prawie koniec. Możesz skopiować pliki instalacyjne na twoją pamięć flash. Przeciągnij i upuść wszystkie pliki. Kopiowanie zajmie chwilę. Po jego zakończeniu możesz przystąpić do instalacji systemu, jeśli to jest twoim zamiarem. Jeśli instalator nie uruchamia się przy starcie komputera, sprawdź ustawienia BIOSu.
Pamiętaj, że Microsoft umożliwia automatyczne tworzenie bootowalnego pendrive ze swoim systemem pomocą specjalnie przygotowanej do tego celu aplikacji. W tym przypadku należy wejść na stronę pobierania systemu Windows i pobrać narzędzie, które ściągnie, a następnie skopiuje pliki instalacyjne na pamięć flash.