Aktualizacja BIOS na popularnych laptopach

BIOS znamy wszyscy. Jego zadaniem jest przetestowanie podzespołów komputera zaraz po jego włączeniu. Ale czy wiedziałeś, że BIOS też należy aktualizować? Przyjrzyjmy się temu procesowi na kilku znanych laptopach.

Celem tego małego poradnika jest dostarczenie informacji na temat tego, jak zaktualizować BIOS komputera. Najlepiej jest zawsze przejrzeć całą dokumentację od producenta dotyczącą aktualizacji systemu BIOS przed kontynuowaniem. Jednak, dzięki uprzejmości społeczności Ubuntu, zebrano tu informacje, które inni z powodzeniem wykorzystali do aktualizacji systemu BIOS.

Uwagi przed aktualizacją systemu BIOS

Szukając pliku BIOS, który można pobrać ze strony internetowej producenta, najlepiej jest zdać się na naklejkę na samym komputerze, a nie polegać na wynikach polecenia terminalowego. Wynika to z tego, iż wyniki z wiersza komend mogą być albo zbyt nieprecyzyjne, albo dostarczać niepoprawne wyniki dla komputera, ponieważ dostawca nie koduje ani nie dokumentuje prawidłowo tych informacji.

Przejrzyj instrukcję instalacji

Aby zapewnić najlepsze wyniki, należy przejrzeć całą dokumentację od sprzedawcy. Może to być oddzielna wersja README ze strony internetowej.

Aktualizacja systemu BIOS zmienia wcześniej ustawione konfiguracje
Niektóre aktualizacje BIOS-u dodają nowe ustawienia w BIOS-ie, a także dostosowują wcześniej istniejące ustawienia do czegoś innego niż wcześniej ustawione. Należy zwrócić uwagę na ustawienia przed aktualizacją, na wypadek gdyby pożądane ustawienia zostały zmienione lub nowa funkcja miałaby niepożądany wpływ.

ASUS

Po znalezieniu modelu na stronie internetowej ASUS, może być konieczne znalezienie nazwy modelu zgodnie z opisem na ekranie BIOS-a, która to może różnić się od naklejki na laptopie lub wyniku polecenia terminalu.

W przypadku modelu R554LA wersja BIOS znajdująca się na stronie ASUS jest inna, w zależności od tego, czy przejdziemy do sekcji Driver & Tools , czy nie, jeśli przejdziemy do sekcji BIOS & FIRMWARE. ASUS zapewnia w ramach systemu BIOS narzędzie o nazwie Easy Flash. Przeszukaj stronę Asusa, aby uzyskać instrukcje.

Wyszukując najnowszą aktualizację systemu BIOS, upewnij się, że sprawdzono system operacyjny w systemie Windows i Linux, aby uzyskać najnowsze poprawki. Na przykład najnowszy BIOS dostępny dla systemu Windows był późniejszy w porównaniu do systemu Linux dla Eee PC 1005HA Seashell .

UEFI
Jeśli sprzęt posiada system BIOS oparty na interfejsie UEFI (Unified Extensible Firmware Interface), najpierw należy utworzyć kopię zapasową partycji EFI. Aby to zrobić, skopiuj folder / boot / efi / EFI / w bezpieczne miejsce. Jeśli aktualizacja systemu BIOS odpowiednio ją dostosowuje lub usuwa, można przywrócić ją do zamierzonej lokalizacji, na przykład w środowisku na żywo.

Acer
Zarówno dla Acer Aspire One AOA110 Netbook lub Acer Aspire One AOA150 Netbooka, instrukcje możesz znaleźć na stronie producenta.

Apple
Można przeinstalować system OS X w celu aktualizacji oprogramowania zgodnie z instrukcjami Apple. Informacje znajdziesz na stronie amerykańskiego giganta.

Dell
Jeśli używasz UEFI, a opcje rozruchu F12 obejmują „Aktualizację BIOS-u”, możesz pobrać aktualizację systemu BIOS .exe ze strony internetowej firmy Dell i umieścić ją w folderze / boot / EFI /. Uruchom ponownie i wybierz opcję „Aktualizacja Flash BIOS”. W oknie dialogowym wybierz właśnie pobrany plik .exe i kontynuuj proces.
Więcej informacji na temat specyficznych procedur firmy Dell można znaleźć na ich oficjalnej witrynie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here