Zalety systemu ERP

Pierwsze systemy zarządzania firmą powstały zaraz po drugiej wojnie światowej i nazwano je systemami MPR. System MPR to zbiór procesów, które pozwalają planować potrzeby materiałowe na podstawie danych o stanach zamówień w toku, strukturze wyrobu czy też planach produkcji. Pierwszy system MPR został stworzony i opracowany już w 1946 r.

Czym jest współczesny system ERP?

Obecnie system ERP, z angielskiego Enterprise Resources Planning, to oprogramowanie, które umożliwia planowanie zasobów przedsiębiorstwa. Inaczej mówiąc, ERP to system modułów obejmujący takie obszary firmy jak logistyka, magazyn, finanse, księgowość, produkcja oraz handel. Moduły te są oczywiście oparte na jednej bazie danych. Dzięki temu system ERP idealnie sprawdzi się w porządkowaniu i integracji wszystkich obszarów funkcjonowania przedsiębiorstwa. Nadrzędnym celem tego systemu jest zintegrowanie wszystkich działów i funkcji danej firmy. Podsumowując, oprogramowanie ERP to doskonałe narzędzie, które można wykorzystać do zarządzania wszystkimi zasobami w firmie. Warto pokreślić, że w przypadku starszych systemów dla firm wprowadzane do nich informacje nie były dostępne w czasie rzeczywistym. Mianowicie dane uaktualniały się tylko przez jakiś czas, np. raz w ciągu godziny. Natomiast w systemach ERP wszystkie dane są od razu widoczne i dostępne.

Korzyści płynące z wdrożenia systemu ERP?

Niewątpliwie system planowania zasobów stał się kompleksowym rozwiązaniem, które usprawnia procesy w każdym przedsiębiorstwie. Naturalnie zadania wykonywane przez pracowników mają wpływ na całościowy przebieg pracy. Tak więc rozwój firmy jest zależny od tego, jak szybko i efektywnie przebiega on na każdym etapie. W obecnych czasach dzięki systemowi ERP możliwy jest wgląd do wszystkich procesów, jakie zachodzą w firmie. Ponadto gromadzi on dane, na podstawie których zostają sporządzane raporty i analizy. Należy zaznaczyć, że możliwości ERP są zawsze dopasowane do indywidualnych potrzeb klienta. Otóż oprogramowanie systemowe ERP ma za zadanie rozwiązywać konkretne problemy i wspomagać działania firmy na każdym etapie jej rozwoju. Oprogramowanie to także zbiera dokumenty takie jak faktury i spisy inwentaryzacyjne.

Czy warto wdrożyć w firmie system ERP?

Z całą pewnością wdrożenie w firmie systemu ERP może przynieść jej wiele korzyści. Choć dla wielu przedsiębiorców może wydawać się drogi, to jego cena jest zależna od wielu czynników, a dokładnie – od wielkości i potrzeb danego przedsiębiorstwa. Pomimo tego na pewno system ten wywoła pozytywne zmiany w procesie zarządzania firmą.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy BPSC.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here