Kiedy rozpoczynamy studia w dużym mieście, z dala od domu rodzinnego, dowiadujemy się ile kosztuje życie.
Zaczynamy doceniać zawsze pełną lodówkę, świeżo ugotowany obiad czy kolację.
Robimy zakupy i widzimy jak drogie jest życie.
Czynsz za wynajęty pokój, jedzenie, komunikacja… Pieniądze od rodziców szybko się kończą.
Wielu studentów postanawia wziąć sprawy w swoje ręce i poszukać dorywczej pracy.
Zarówno studia dzienne, jak i zaoczne pozwalają na znalezienie pracy, mimo iż pogodzenie jej z nauką nie jest łatwe.
To duże wyzwanie, ale również przygoda. Sposób na podreperowanie budżetu, ale także nawiązanie nowych znajomości i zdobycie pierwszego doświadczenia, którym później będziemy mogli pochwalić się w CV.
Wielu studentów poszukuje pracy w gastronomii. Pomoc kuchenna, kelner, barman – to jedne z najpopularniejszych zawodów, dedykowanych studentom. Możliwość dopasowania grafiku do zajęć, a także wysokie napiwki, potrafią zachęcić niejednego młodego do pracy.
Wysokiej klasy restauracje oraz puby bardzo często poszukują osób ze znajomością języka angielskiego lub niemieckiego, jednak obecnie, kiedy coraz bardziej brakuje ludzi do pracy, oczekiwania wobec kandydatów na pracowników maleją, a znalezienie pracy w gastronomii jest coraz łatwiejsze.
Nieco inaczej wygląda sytuacja w branży hotelarskiej.
Młodzi ludzie, którzy coraz częściej mogą pochwalić się znajomością przynajmniej jednego języka obcego w stopniu komunikatywnym, dużo chętniej poszukują pracy w hotelarstwie.
Praca na recepcji to doskonałe doświadczenie dla osób dopiero rozwijających swoją karierę zawodową, jednak trzeba pamiętać, że jest to praca dużo bardziej wymagająca, niż stanie za barem w pubie.
To praca zmianowa, najczęściej w trybie 12 godzinnym, dlatego trzeba być przygotowanym również na nocne dyżury.
Prestiżowe hotele, posiadające 3, a nawet 4 gwiazdki, nierzadko poszukują osób, które potrafią rozmawiać w przynajmniej dwóch językach obcych.
Wiele osób zastanawia się, ile zarabia recepcjonistka. Nie ma tutaj jednej odpowiedzi. Wszystko zależy od wielu czynników.
Naturalnie hotel w centrum większego miasta jest w stanie zaoferować wyższą pensję, niż mały zajazd przy drodze.
Posiadając wcześniejsze doświadczenie w branży hotelarskiej, możemy mieć wyższe oczekiwania finansowe, niż osoby stawiające w niej swoje pierwsze kroki.
Na to, ile zarabia recepcjonistka ma tez wpływ jej wykształcenie, a także znajomość języków obcych – tak ważna w tej branży.
W dużych miastach, gdzie dużą część gości hotelowych stanowią obcokrajowcy, znajomość języka angielskiego może okazać się kluczowa. Podobnie jak umiejętność posługiwania się językiem niemieckim.
Coraz częściej nasz kraj odwiedzają także Francuzi, co sprawia, że osoba ubiegająca się o pracę w recepcji hotelowej ze znajomością języka francuskiego, ma szanse otrzymać dużo wyższe wynagrodzenie.
To, ile zarabia recepcjonistka zależy także od jej umiejętności negocjacyjnych, przedstawionych na rozmowie rekrutacyjnej.
Trzeba się cenić, jednak pamiętajmy, że wysokie oczekiwania finansowe muszą mieć poparcie w naszym doświadczeniu i umiejętnościach.