Jak zrobić zrzut ekranu na laptopie?

Zobaczyłeś coś interesującego w internecie, a może chcesz wysłać coś, ale nie możesz tego podlinkować? Istnieje wiele powodów dla których chcielibyśmy czasem wykonać szybki zrzut ekranu na laptopie. Najczęściej użytkownicy pragną zachować zabawne obrazki, przeczytane teksty lub zilustrować problemy techniczne. Warto jest więc poznać kilka sposobów, dzięki którym możliwe będzie zrobienie zrzutu ekranu.
Jak zrobić zrzut ekranu na laptopie?
Najbardziej znanym sposobem zapisywania zrzutów ekranu jest wciśnięcie kombinacji klawiszy “Prtscn” lub “Fn+Prtscn” na klawiaturze. Korzystanie z tej metody jest całkiem skuteczne w większości sytuacji. Niestety, metoda ta ma swoje ograniczenia. Nie pozwala na bezpośrednie dodawanie przypisów i komentarzy, przechwytywanie zawartości całych stron czy też zapisywanie przywijanych stron. Dodatkowo, korzystanie z tej metody możemy określić jako czasochłonne. Ponieważ, wynika to z faktu konieczności otwarcia dodatkowej aplikacji jak np. Paint, gdzie możemy wkleić nasze zdjęcie Na Nasze szczęście istnieje wiele innych, równie wygodnych sposobów. Poniżej kilka z nich.
Darmowe programy do przechwytywania
Na rynku istnieje kilkanaście programów do przechwytywania ekranu, zazwyczaj nie wymaga instalacji i pobierania żadnych plików. Aplikacje te działają z poziomu przeglądarki – do korzystania z programu wystarczy tylko połączenie z Internetem. Program pozwala zapisywać zrzuty ekranu z dowolnych wyświetlanych stron. Warto podkreślić dużą liczbę funkcji jak: przechwytywania ekranu, funkcję opóźnionego zrzutu ekranu i rozbudowane możliwości edycji.
Skrót klawiszowy Alt + Print Screen
To rozwiązanie działa analogicznie jak samo wciśnięcie Print Screen, jednak zapisuje tylko aktywne okno. Przy pootwieranych kilku folderach na pulpicie, równoczesne naciśnięcie klawiszy Alt i Print Screen pozwoli Ci zapisać obraz bez włączonych folderów w tle.
Laptopy z systemem operacyjnym Windows 10 mają wbudowane narzędzie do wykonywania zrzutów ekranu. W oryginale nazywa się ono Snipping Tool, co w polskim wydaniu systemów Windows przetłumaczone zostało jako Narzędzie Wycinania. Jest ono doskonale znane posiadaczom również starszych wersji oprogramowania Windows, jak Vista, 7 i 8/8.1, a znajduje w dziale Akcesoria systemu. Po jego uruchomieniu należy wybrać obszar, który zostanie sfotografowany w dowolnym kształcie- prostokąt, kwadrat czy też kształt, który osobiście się wybierze. Zrzut ekranu można łatwo zapisać do schowka systemowego lub w wybranym przez użytkownika miejscu. Mamy dostępne kilka formatów jak .png, .html, .jpeg i .gif.
Windows + przycisk ściszania
Na urządzeniach przenośnych z zainstalowanym systemem Windows 10, zrzut ekranu robi się podobnie, jak i na smartfonach i. Wystarczy przytrzymać przycisk-logo Windows, równocześnie naciskając przycisk ściszania dźwięku. Efekt będzie taki sam jak przy użytkowaniu smartfonów – ekran na moment przygaśnie, a stworzony zrzut ekranu zostanie zapisany w domyślnym folderze z obrazami. To również jeden z szybszych sposobów na zrobienie zrzutu ekranu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here