Spawacz jest to osoba, która spawa elementy, które wykonane są ze stali, żeliwa, metali niezależnych, a także ich stopów. Do tego używa elektrycznego źródła ciepła. Chciałbyś poznać tajniki tego zawodu? Chciałbyś wiedzieć jak wygląda praca na takim stanowisku? Czym zajmuje się spawacz i jakie posiada uprawnienia? Przekonajmy się!
Przeczytaj też: https://www.zawody.pl/praca-spawacza/
Czym zajmuje się spawacz?
Do głównych obowiązków spawacz należy:
- zapoznanie się z elementami/konstrukcji i materiałem,
- przygotowanie powierzchni do spawania,
- spawanie metalowych konstrukcji i plastikowych komponentów,
- sprawdzanie jakości wykonanego spawu,
- prowadzanie dokumentacji dotyczącej, np. wykonanej pracy czy stanu sprzętu,
- konserwacja i czyszczenie sprzętu wykorzystywanego do spawania.
Uprawnienia spawalnicze
Spawanie posiada kilka swoich metod. Podstawowy podział dzieli je na spawanie gazowe i spawanie elektryczne. To drugie wykorzystuje urządzenie wytwarzające łuk elektryczny, czyli spawarkę. Najbardziej porządane umiejętności potwierdzone, które są niezbędnymi uprawnieniami należą do metod spawania w osłonie gazów, czyli:
- Metoda MIG 131;
- Metoda Mag 135;
- Metoda TIG 141.
Inne metody są to SAW, MMA oraz spawanie przy pomocy łuku plazmowego.
Praca spawacza – jak wygląda?
Spawacz to osoba, której zadaniem jest połączenie ze sobą elementów, które stanową część jakiejś konstrukcji. Jednak przed spawaniem musi on zapoznać się z tym, jak ta konstrukcja ma wyglądać oraz do czego ma służyć. Przydatna jest w tym zawodzie umiejętność czytania rysunku technicznego, ponieważ to właśnie on będzie podstawą dla naszej pracy. Kolejnym etapem jest przygotowanie powierzchni do spawania. Po takim zabiegu możemy przystąpić już do samego spawania.
Tutaj ważną kwestię odgrywają warunki, w jakich przychodzi nam wykonywać pracę. Kiedy decydujemy się na pracę w takim zawodzie to powinniśmy brać pod uwagę to, że wiąże się on z wieloma zagrożeniami. Dobrze jest również wiedzieć, że spawacze narażeni są na problemy ze wzrokiem, słuchem, kręgosłupem, a bardzo często zdarzają się też liczne poparzenia skóry.
Zobacz też: http://olmik.pl/spawacz-jak-nim-zostac/