Masz ochotę pokazać zdjęcia lub film z telefonu na telewizorze, ale nie wiesz jak to zrobić? To nie takie trudne. Zapoznaj się z naszymi metodami jak podłączyć telefon do telewizora.
Za pośrednictwem łącza bezprzewodowego
Obecnie to najprostszy i najszybszy sposób na podłączenie urządzenia mobilnego z kompatybilnym telewizorem. Słowem kluczem jest jednak kompatybilny. Poszczególni producenci umożliwiają połączenie urządzeń tej samej marki z telewizorami swojej firmy w celu udostępnienia obrazu. Taką opcję zawierają np. smartfony i telewizory firmy Samsung dzięki funkcji Smart View. Obsługiwane urządzenia SmartThings są praktycznie bezproblemowe, jeśli chodzi o łączenie i przesył danych, jednak ze względu na zapis w chmurze mają limit udostępnionych danych do 1GB w danym momencie i 2 GB dziennie. Ponadto telewizor musi obsługiwać funkcję SmartThings
Aby wyświetlić dane w telewizorze wystarczy:
– kliknąć udostępnij urządzeniu w menu przy przesyłanym obrazie lub filmie
– sparować urządzenia za pomocą aplikacji SmartThings (jeśli jest zainstalowana powinna uruchomić się automatycznie).
Jeśli urządzenie nie obsługuje funkcji SmartThings, ale łączy się z siecią wi-fi lub posiada funkcję Wi-fi Direct możesz zrobić inaczej:
– w telewizorze ustaw za pomocą pilota źródło sygnału na ScreenShare, czyli udostępnianie ekranu,
– w smartfonie uruchom funkcję prześlij obraz, Smart View lub podobny dostępny,
– połącz telefon z odpowiednim ekranem (telewizor powinien Ciebie dalej poprowadzić).
Jeżeli telewizor nie obsługuje nowoczesnych rozwiązań lub nie ma możliwości podłączenia go za pośrednictwem jednej sieci wi-fi, ale posiada wejście HDMI, możemy skorzystać z połączenia przez urządzenie zwane CHROMECAST. Aby tego dokonać potrzebujemy:
– urządzenie CHROMECAST (dostępne w cenie ok 150-170zł)
– smartfona z aplikacją Google Home
W smartfonie włączamy aplikację, wyszukujemy urządzenie i łączymy się z nim, a w telewizorze zmieniamy źródło sygnału na HDMI.
Zaletą tego rozwiązania jest wykorzystanie go na każdym urządzeniu z wejściem HDMI: projektorze, ekranie, telewizorze itp.
Za pośrednictwem połączenia przewodowego.
Jeśli nie mamy możliwości połączyć się bezprzewodowo z telewizorem pozostaje stary, sprawdzony kabel HDMI. Umożliwia on przesyłanie zarówno obrazu jak i dźwięku w wysokiej rozdzielczości.
Jego główną wadą jest:
– ograniczenie długością kabla,
– szybsze wyczerpywanie baterii urządzenia,
– a także konieczność posiadania przejściówki microUSB – HDMI.
Z kolei zalety to:
– szybkie połączenie oraz
– stosunkowo niska cena.
To rozwiązanie pozwala na wyświetlenie kopi obrazu ze smartfona na telewizorze. Działa więc inaczej niż rzucanie konkretnych plików na ekran przy pomocy Wi-fi czy Chromecasta.
Podsumowując producenci promują korzystanie z bezprzewodowych rozwiązań udostępniając nowoczesne telewizory oraz współpracujące z nimi smartfony, a także konieczne do tego aplikacje. Niemniej dla osób, które nie mogą sobie pozwolić na taki telewizor czekają co najmniej dwa inne rozwiązania.