Czy warto zostać radcą prawnym

Wiele osób marzy o karierze prawniczej. Profesje takie jak adwokat, sędzia czy radca prawny kojarzą się z dużymi pieniędzmi i prestiżem społecznym. Niemniej jednak aby wykonywać jeden z prawniczych zawodów, kandydat musi przejść naprawdę długą i pełną ciężkiej pracy drogę. Jak wygląda ścieżka kariery radcy prawnego i czy warto nim zostać?

Jak zostać radcą prawnym?

Aby zostać radcą prawnym, konieczne jest ukończenie studiów prawniczych. Po uzyskaniu tytułu magistra prawa, kandydat może ubiegać się o przyjęcie na aplikację. Liczba miejsc na wszystkich aplikacjach zwykle jest ograniczona, dlatego udaje się to tylko najlepszym.

Po odbyciu trzyletniej aplikacji radcowskiej, kandydat zobowiązany się do przystąpienia do egzaminu zawodowego. Pozytywny wynik egzaminu skutkuje wpisaniem aplikanta na listę radców prawnych przez Okręgową Izbę Radców Prawnych. Od tego momentu, prawnik może świadczyć pomoc prawną i korzystać z uprawnień, które daje mu tytuł radcowski.

Co może robić radca prawny?

Zakres uprawnień radcy prawnego jest bardzo szeroki i różnorodny. Do radcy prawnego często udają się osoby, które potrzebują profesjonalnej porady prawnej w danej sprawie. Radca prawny może też sporządzać w imieniu swojego klienta pisma procesowe albo opiniować umowy czy postanowienia sądu.

Podobnie jak adwokat, radca prawny może wstępować w sądzie w mieniu swojego klienta jako obrońca jego praw. Radca prawny może brać czynny udział w rozprawach sądowych czy negocjacjach. Większość radców prawnych świadczy pomoc w ramach prowadzenia własnej kancelarii, ale taki specjalista może także znaleźć zatrudnienie w instytucjach państwowych czy przedsiębiorstwach.

Czy zawód radcy prawnego jest opłacalny?

Zawody prawnicze zwykle kojarzą się z dużymi pieniędzmi i ogromnym prestiżem społecznym. Czy w rzeczywistość zawód radcy prawnego jest tak opłacalny?

Radcowie prawni mogą pochwalić się wysokimi zarobkami, ale żeby je osiągnąć, czeka ich kilka lat właściwie bez żadnych dochodów. O ile aplikanci radcowscy zarabiają przysłowiowe marne grosze, o tyle pełnoprawny radca prawny z wyrobioną renomą w świecie prawniczym może liczyć na zarobki od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych miesięcznie.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Aliant.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here