Rozciąganie

Ćwiczenia rozciągające powinny być wykonywane przez każdego, zarówno osoby prowadzące aktywny tryb życia, jak i te o małej aktywności fizycznej. Nie wolno bagatelizować tego typu ćwiczeń, ponieważ mają one znaczący wpływ na przyczynienie się do postawy, rozluźnienia mięśni oraz zredukowania dolegliwości bólowych, a także wspomagania procesów po treningowej regeneracji mięśni. Na czym polega rozciąganie? Dlaczego warto się rozciągać? Odpowiadamy! 

Przeczytaj też: https://akcemed.pl/cwiczenia-rozciagajace-komu-potrzebny-jest-streching/ 

Stretching – na czym polega? 

Rozciąganie mięśni może być wykonywane zarówno przed, jaki po treningu, ale może stanowić też osobno jednostkę treningowa. Obejmuje ona zarówno mięśnie, jaki więzadła oraz ścięgna, czyli wszystkie elementy układu ruchu. Wystarczy kilka lub kilkanaście minut dziennie, żeby mięśnie były idealnie rozciągnięte. Najważniejszą zasadą wykonywania rozciąganie jest wcześniejsze rozgrzewka. Jeżeli rozciąganie wykonujemy po tradycyjnym treningu, rozgrzewka nie będzie już potrzebna, natomiast jeżeli wykonywane zostaje ono osobno, wymaga prawidłowej kilkuminutowej rozgrzewki. 

Ćwiczenia rozciągające nie powinny tworzyć bólu, ani dyskomfortu. Pogłębiamy wyłącznie do momentu, kiedy pojawia się dyskomfort. W przeciwnym razie może dojść do naderwania mięśni lub ścięgien. Wszystkie wykonywane ruchy powinny być wykonywane w powoli i stopniowo zostawać pogłębiane. Niewskazane jest wykonywanie gwałtownych i mocnych ruchów 

Rozciąganie – dlaczego warto się rozciągać? 

Regularne ćwiczenia rozciągające przynoszą szereg korzyści prozdrowotnych. Przede wszystkim, zwiększają mobilność mięśni. Umożliwiają też wykonywanie bardziej dynamicznych treningów, poprawiają sprawność fizyczną oraz redukują ryzyko wystąpienia kontuzji. Co więcej, rozciąganie wspomaga utrzymać prawidłową postawę ciała, wzmacnia wszystkie grupy mięśni oraz pozwala na zrelaksowanie mięśni, zmniejszenie ich nadmiernego napięcia oraz zredukowanie dolegliwości bólowych i zmniejszenie stresu. 

Najlepsze ćwiczenia rozciągające 

Warto do podstawowego rozciągania, dodać kilka propozycji ćwiczeń rozciągających, które nie są bardzo znane, jednak są bardzo skuteczne. 

Stojąc, Wykonaj duży krok naprzód lewą nogą, i lewe kolano i trzymaj prawą nogę prosto za sobą za plecami na ziemi, dzięki temu poczujesz rozciąganie mięśni z przodu prawego uda. Prawą rękę umieść na podłodze i przekręć górną część ciała w lewo, wyciągający worek w kierunku sufitu. Przytrzymaj tak przez 30 sekund do dwóch minut. Całość powtórz po drugiej stronie, tak samo. 

Zobacz też: http://olmik.pl/tabata-na-czym-polega-i-jakie-sa-jej-zalety/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here