Studia medyczne

Studia medyczne to nadal bardzo prestiżowy kierunek. Niestety dla większości kandydatów jest on nieosiągalny ze względu na ogromne wymagania jakie należy spełnić podczas procesu rekrutacji.

Często na tym etapie marzenie o zastaniu lekarzem się kończy. Sam kierunek jest niezwykle popularny, stąd też wprowadzono spore ograniczenia, co do wymagań, jakie muszą spełnić przyszli lekarze. Pierwszym z dużych wyzwań jest samo dostanie się na studia. Tu zaś liczą się rewelacyjne wyniki z takich przedmiotów jak biologia, chemia czy fizyka. Niestety dla wielu już sam etap rekrutacji na podstawie wyników matury jest nieosiągalny. Nie ma co się oszukiwać, zdanie rewelacyjnie wszystkich ścisłych przedmiotów na prawdę jest sporym wyzwaniem. Dodatkowo wiele uczelni prowadzi wewnętrzne rozmowy rekrutacyjne, które ostatecznie weryfikują kandydatów mających potencjał na zostanie lekarzem w przyszłości. Wybór nie jest prosty, ponieważ musimy mieć na uwadze, że aktualnie studia medyczne trwają 6 lat, stąd też grono przeprowadzające rekrutację musi dołożyć wszelkich starań, by z ogromnej grupy chętnych wyłowić tych, którzy mają największe szanse na skończenie tych jakże ciężkich i długich studiów. Zdarzały się też lata, kiedy uczelnie wprowadzały swojej wewnętrzne egzaminy. Tu przejście pozytywnie i zakwalifikowanie się na studia było również wielkim wyzwaniem, poświadczającym już zdobytą wiedzę. Większość uczelni jednak zrezygnowała z egzaminów wewnętrznych i aktualnie nadal obowiązującą formą dostania się na studia jest dobre zdane egzaminu maturalnego z wybranych przedmiotów.

Co w przypadku, kiedy szanse dostania się na studia medyczne są bardzo niskie? Nie jest sprawa przesądzona, ponieważ istnieją jeszcze prywatne uczelnie, które prowadzą kształcenie na kierunku lekarskim. Ile kosztują studia medyczne na takiej uczelni? Kwoty opiewają w tysiącach złotych w przeliczeniu za semestr. W bieżącym roku jedna z krakowskich uczelni oferuje studia medyczne w kwocie 40 tysięcy złotych za semestr. Tak więc ukończenie tych studiów wiąże się z wydatkiem rzędu 240 tysięcy złotych. Kwota jest dość oszałamiająca, jednak należy zaznaczyć, że w Polsce nadal podawane są statystyki wskazujące, że brakuje około 70 tysięcy specjalistów po studiach medycznych. To pokazuje, że ukończenie studiów medycznych, nawet tych płatnych, powinno raczej w stu procentach zagwarantować nam pewną pracę. Nie należy oczywiście traktować tego jak pewnik, ponieważ niezależnie od formy realizowanych studiów, nadal jest to kierunek wymagający poświęcenia się praktycznie w całości nauce. Nikt też nie zda za studentów ostatecznego egzaminu. W Warszawie koszt studiów medycznych na prywatnej uczelni wyliczony został na 2018 rok na 27 tysięcy złotych za semestr, co daje 54 tysiące za rok nauki, a to daje 324 tysiące za 6 lat studiowania. Mniej za studia zapłacimy za studiowanie w trybie niestacjonarnym na uczelni publicznej. I tak, np. w Rzeszowie kierunek lekarski kosztuje aktualnie 32 tysiące złotych za rok nauki. Podobnie jest za rok nauki na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu. Pomimo wysokich stawek, kierunek ten cieszy się ogromnym zainteresowaniem, a chętnych przybywa z roku na rok.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here