Okulista

Zawód okulisty jest jednym z tych, który wymaga ukończenia długich i wymagających studiów medycznych. Na uczelnie, które pozwalają zdobyć tego typu wykształcenie jest bardzo ciężko się dostać – obecnie należy wręcz perfekcyjnie zdać egzamin maturalny z chemii oraz biologii. Nie jest to zresztą nic dziwnego, ponieważ lekarze to grupa zawodowa, która obarczona jest chyba największą odpowiedzialnością za ludzkie życie. Okulista ma prawdopodobnie mniej stresującą pracę niż chirurg czy onkolog, ale także nie może pozwolić sobie na żaden błąd, ponieważ może on drogo kosztować jego klienta – utrata wzroku jest czymś w zdecydowanej większości przypadków trwałym. Podczas studiów medycznych odbywają się rozmaite praktyki, w których studenci pod okiem wykwalifikowanych lekarzy specjalistów próbują sami zajmować się pacjentami. Czasami w tzw. poradniach studenckich dzięki temu można uzyskać leczenie za darmo, ponieważ na tego rodzaju praktykach nie pobierane są żadne opłaty. Byłyby to zresztą amoralne, ponieważ jakby nie było, studenci nie są jeszcze w pełni wykwalifikowanymi lekarzami, chociaż działają oczywiście pod pełnym nadzorem swoich prowadzących.

Okuliści należą do tej części lekarzy, którzy bardzo często otwierają swoje własne gabinety medyczne i w nich świadczą usługi. Zdecydowana większość osób, które ma problemy ze wzrokiem chodzi do okulisty prywatnie. Oczywiście część jest zatrudnionych przez Narodowy Fundusz Zdrowia, ale jest ich na tyle mało, że kolejki do ich usług są nieziemsko długie. Czasami dochodzi do kuriozalnych sytuacji, że zaćma jest na tyle postępowa, że pacjent może stracić wzrok za parę miesięcy, a termin operacji wedle NFZ to dwa lata. Nie należy jednak przesadnie dziwić się takim procesom. Lekarze okuliści nie chcą zarabiać marnych groszy, które oferuje państwo, ponieważ zdecydowanie bardziej opłaca im się założyć swoją własną działalność gospodarczą. Dobry okulista zawsze ma zajęty grafik, a wystarczy półgodzinna wizyta, aby skasować 100 zł – nie ma mowy więc o jakimkolwiek braku pieniędzy w tej grupie zawodowej. Uczciwie trzeba jednak przyznać, że większość lekarzy uczyła się bardzo długo i intensywnie, aby być na miejscu, w którym obecnie się znajduje. Wysokie pensje są niejako odpowiednikiem ciężkiej pracy włożonej w trudne studia medyczne i mnóstwo wyrzeczeń.

Na pytanie ile zarabia okulista należy odpowiedzieć, że średnio 6500 tysiąca złotych brutto, więc zdecydowanie więcej niż średnia pensja krajowa. Oczywiście znaczy to tyle, że niektórzy okuliści zgarniają za swoje usługi nawet ponad 13 500 złotych brutto, natomiast ci mniej zaradni czy utalentowani zarabiają czasami poniżej 4000 złotych brutto. Generalnie jednak większość okulistów żyje we względnym dobrobycie i może pozwolić sobie na większość wydatków. Czasami gabinety wchodzą w symbiozę ze sklepami optycznymi – okulista otwiera swój lokal zaraz obok sklepu, gdzie pacjent może od razu kupić przepisane mu okulary. Tego rodzaju zachowania nikogo już nie dziwią i są pewnym mechanizmem rynkowym.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here