Mleko modyfikowane od pierwszych dni życia.

Kiedy w twoim życiu następują ogromne zmiany, związane z powiększeniem się rodziny, ty zastanawiasz się nad doborem odpowiednich rzeczy potrzebnych twojemu maleństwu w pierwszych dniach jego życia na świecie. Niejednokrotnie odwiedzałaś przeróżne galerie handlowe oraz mniejsze sklepy z artykułami dla niemowląt, chcąc wybrać wszystko jak najlepszej jakości. Przed zajściem w ciążę, wydawało ci się to absurdalnie proste, bo co trudnego może być w skompletowaniu wyprawki dla noworodka? A jednak okazało się, że się myliłaś. Firmy i marki prześcigające się w rodzajach tkanin oraz zdobień wcale nie ułatwiają sprawy.

Załóżmy, że z niemałym trudem udało się i masz już wszystkie niezbędne rzeczy w domu, ułożone w specjalnej szafce, gdzie czekają aż na świecie pojawi się ich właściciel. Pozostaje jednak pytanie, czy to aby na pewno wszystko? Co w przypadku, kiedy nagle okaże się, że twoja laktacja nie ruszyła w pełni i maluszek jest nieustannie głodny? Musisz być przygotowana więc także na taką ewentualność.

Jak już wiadomo, mleko matki jest najlepszym i najbardziej wartościowym pokarmem dla twojego dziecka. Niestety bardzo często zdarza się, że świeżo upieczona mama nie jest w stanie poradzić sobie z niewystarczającą ilością pokarmu w jej piersiach. Zmuszona jest wówczas dokarmić swojego maluszka mlekiem zastępczym mimo, że w jej głowie rodzi się wiele pytań oraz wątpliwości dotyczących mleka modyfikowanego.
Tak wiele słyszy się o tym, że mleko modyfikowane jest bardzo zbliżone do pokarmu matki, a jednak wciąż budzi to pewne kontrowersje. Jeżeli mamy problem z laktacją, wówczas nie mamy innego wyboru niż mleko zastępcze. Z całą pewnością mieszanka szybko zaspokoi głód naszego ukochanego maluszka i nie będziemy musiały martwić się o jego kolejne łzy z powodu pustego żołądeczka.
Noworodek na kilka chwil po opuszczeniu łożyska, zostaje przystawiony go piersi. W tej chwili jego żołądek mieści dosłownie kilka kropel twojego mleka, więc to co masz w zupełności powinno mu wystarczyć. Wraz z biegiem czasu brzuszek dziecka potrzebuje coraz więcej pokarmu, niezbędnego dla jego prawidłowego rozwoju i funkcjonowania. Na kilka dni po rozwiązaniu wielkość żołądka twojego maleństwa zwiększa się nawet do rozmiarów śliwki, czy małej cytryny. Taka objętość wynosi około 40 mililitrów (ml), więc jeżeli nie przystawiałaś dziecka do piersi często, możesz mieć problem z napełnieniem małego brzuszka twojego głodomorka.

Zastanawiasz się ile mieszanki musisz sporządzić, aby wystarczyło i jednocześnie za dużo się nie zmarnowało.

ILE MLEKA MODYFIKOWANEGO DLA NOWORODKA MUSIMY SPORZĄDZIĆ W PIERWSZYCH DNIACH JEGO ŻYCIA?

Zacznijmy od objętości żołądka małego człowieka.

W pierwszych dniach życia maluszek może zjeść tylko około 6 ml pokarmu na raz, za to robi to dość często. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ właśnie teraz potrzebuje on bardzo dużo energii aby móc zacząć poznawać świat z całkiem innej perspektywy.

W trzecim dniu od rozwiązania żołądeczek maluszka mieści około 30 ml pokarmu, zaś po tygodniu podwaja on swoje możliwości i potrafi zmieścić do 60 ml. Po pierwszym miesiącu życia jest to już od 80 do 150 ml.

Dla zaspokojenia głodu u noworodka, w zależności od ilości dni spędzonych przez niego na świecie jest to od 5-7 ml do około 150 ml.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here