kalfior

Jest taka pora w roku, kiedy w każdym sklepie- supermarkecie, warzywniaku, a czasem nawet w przydrożnym kiosku można kupić kalafior. Kalafior kiedy jest młody i świeży może być spożywany nawet na surowo. Kalafior należy do rodziny warzyw kapustnych. Jest rośliną jednoroczną, należy do kapust warzywnych. najbardziej charakterystyczną częścią kalafiora są różyczki. Różyczki w zależności od odmiany rośliny i warunków uprawy mogą mieć zabarwienie od śnieżnobiałego do żółtego, nie ma to jednak większego wpływu na walory smakowe warzywa. Różyczki kalafiora można dzielić na większe lub mniejsze, wielkość różyczek także nie wpływa na smak, może mieć jednak znaczenie dla przygotowania potrawy. Rozdrobnienie kalafiora na mniejsze części nie jest ani trudne, pracochłonne ani czasochłonne.
Jak gotować kalafior? Jest to pytanie, które wiele osób mniej doświadczonych w kuchni zadaje sobie to pytanie gdy przychodzi czas na świeży kalafior na każdym kroku. Odpowiedź jest niejednoznaczna, a brzmi: to zależy. To jak gotować kalafior zależy od kilku czynników. Pierwszym z nich jest wielkość różyczek. Czym owe różyczki są mniejsze, tym krócej należy je gotować, czym większe- tym dłużej. Kalafior można gotować zarówno w klasyczny sposób- w osolonej wodzie, jak również na parze- taki sposób przygotowania sprawia, że wartości odżywcze nie „uciekają” do wody, a pozostają w warzywie. Jest to o tyle ważne, że w kalafiorze znaleźć można bardzo duże ilości minerałów i witamin, w tym witaminy C. Kolejnym sposobem na przygotowanie kalafiora jest duszenie. W niewielkiej ilości wody, pod przykryciem należy na małym ogniu dusić kalafior przez kilka minut. Warzywo to nadaje się także do smażenia. najlepsze do takiego sposobu obróbki są małe kawałki.
Bardzo popularnym sposobem na kalafior jest przygotowanie z niego zupy. Może być to zupa w stu procentach kalafiorowa albo krem z białych warzyw, różyczki kalafiora są też doskonałym dodatkiem do zupy warzywnej. Różyczki ugotowane w sposób al dente są doskonałym dodatkiem do sosu czy gulaszu. Kalafior można zapiekać, jest doskonałą podstawą zapiekanek mięsnych i warzywnych. Z kalafiora można zrobić a’la spód do pizzy. Jest to świetny pomysł na wegańską i bezglutenową pizzę, a wystarczy ugotować i odsączyć kalafior, doprawić go wedle uznania i zmiksować na gładką masę, następnie wyłożyć na blachę albo patelnię i podsmażyć albo podpiec.
Z kalafiora można przygotować wegetariańskie placki albo burgery. Wystarczy ugotowanego kalafiora zblendować i uformować według potrzeb i uznania. Dobrze przygotowane będą doskonałym dodatkiem do innych dań, ale doskonale sprawdzą się także jako samodzielne potrawy.
W Polsce nadal króluje kalafior podany w formie ugotowanych różyczek z dodatkiem podsmażonej bułki tartej z masełkiem, albo oblany sosem na bazie czosnku i śmietany. Jest to sprawdzony przez wiele gospodyń przepis i zdaje się, że ma same zalety, przede wszystkim jest szybki i prosty w przygotowaniu, a także bardzo smaczny. Smak kalafiora zna prawie każdy, nie każdy jednak wie jak różnie można z nim postępować.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here