Ile czasu na zapłacenie mandatu?

Przekroczenie prędkości, brak pasów, brak światła, wyprzedzanie w miejscu niedozwolonym, czy przejechanie skrzyżowania na czerwonym świetle – to tylko nieliczne przewinienia, za które w ciągu kilku minut policja może wręczyć nam mandat. Nie jest to przyjemny moment dla nikogo. Bywa też tak, że podczas otrzymania mandatu jesteśmy tak przerażeni, zestresowani i zaaferowani sytuacją, że sam kwitek z kwotą do zapłacenia bywa przez nas zapomniany i rzucany w kąt. O czym więc należy pamiętać, gdy przyjmiemy mandat? Ile czasu na zapłacenie mandatu mamy? Warto zapoznać się z poniższym artykułem i przestrzegać wskazanych terminów.

Jakie są rodzaje mandatów?
Policja może wystawić trzy rodzaje mandatów. Wyróżniamy tu: mandat gotówkowy, kredytowy i zaoczny. Mandat gotówkowy charakteryzuje się tym, że osoba ukarana takim mandatem powinna uiścić grzywnę bezpośrednio policjantowi, który go wystawił. Taki rodzaj opłacenia mandatu otrzymują wyłącznie osoby, które czasowo przebywają na terytorium Polski (np. obcokrajowcy). Kolejny mandat – kredytowany – czyli ten najpopularniejszy wśród mandatów, to mandat za pokwitowaniem odbioru przez ukaranego. Mandat ten zawiera pouczenie o konieczności uiszczenia grzywny w ciągu 7 dni od daty przyjęcia mandatu. Taki mandat można opłacić za pomocą przelewu internetowego, na poczcie czy w banku na numer konta wskazany w mandacie. Gdy mandat został przyjęty przez ukaranego, nie ma możliwości odwołania się już od niego np. po kilku dniach. Ostatni rodzaj mandatu to mandat zaoczny, Taki mandat wystawiany jest wówczas, gdy sprawcy nie było na miejscu popełnienia wykroczenia oraz gdy zachodzą wątpliwości kto powinien być ukarany, gdyż nie ma pewności, kto popełnił to wykroczenie.

Ile czasu na zapłacenie mandatu mamy?
Najczęstszym mandatem, który wystawia policja jest mandat kredytowany. Na mandacie tym umieszczona jest informacja, iż ukarany ma obowiązek zapłacić go do 7 dni od daty jego przyjęcia. Jest to termin obligatoryjny, który nie może zostać zmieniony na prośbę ukaranego. Co więc zrobić w sytuacji, gdy zapomnieliśmy o mandacie lub go zgubiliśmy? Najlepiej udać się na najbliższy komisariat policji, poprosić o numer konta i jak najszybciej uregulować płatność. W przeciwnym razie, jeżeli będziemy zwlekać z uregulowaniem go – taka należność może zostać ściągnięta bezpośrednio z naszego konta przez Urząd Skarbowy lub komornika. W takiej sytuacji powinniśmy liczyć się z dodatkowymi kosztami, które znacznie powiększa kwotę samego mandatu.

Płaćmy mandaty w terminie
Oczywiście najlepiej byłoby bezwzględnie przestrzegać przepisów i unikać mandatów. Jeżeli jednak zdarzyła się nam sytuacja, w której doszło do naszego przewinienia i od policjanta otrzymujemy ten nieszczęsny kwitek do ręki – przestrzegajmy 7- dniowego terminu i uregulujmy grzywnę w odpowiednim czasie. Nie zapłacenie mandatu w terminie może rodzic za sobą masę problemów. Z kolei dotkliwy mandat pieniężny może stanowić dla nas nauczkę i jednocześnie przestrogę przed dalszym nie przestrzeganiem przepisów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here