Jak powinien wyglądać montaż fotowoltaiki

Należy mieć świadomość, że montaż fotowoltaiki jest znacznie trudniejszym zadaniem niż mogłoby się wydawać. Nie wszyscy wiedzą jakie kwestie powinno się wziąć pod uwagę.

Jak powinien wyglądać montaż fotowoltaiki?

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że właściwie wykonany montaż instalacji fotowoltaicznej o mocy przekraczającej 3kWp powinien trwać od 2 do 3 dni. Warto zaznaczyć, że im więcej będzie modułów tym prace montażowe będą zdecydowanie dłuższe.

Godny uwagi jest fakt, że praktycznie nie ma żadnej możliwości, by wszystko było wykonane perfekcyjnie w zaledwie kilkanaście godzin.

Mocowanie konstrukcji

Warto wiedzieć, że kolejnym bardzo istotnym aspektem w przypadku montażu fotowoltaiki jest mocowanie całej konstrukcji. Należy mieć świadomość, że szyny muszą być przytwierdzane za pomocą haków, śrub dwugwintowych czy omeg do krokwi.

W przypadku, gdy dany dach jest pokryty dachówką ceramiczną to każda dachówka musi być delikatnie sfrezowana. W ten prosty sposób możliwe będzie uniknięcie ewentualnych nieszczelności. Ponadto dla celów bezpieczeństwa metalowe profile powinny zostać uziemione kablem o właściwej grubości.

Co jest jeszcze istotne w przypadku montażu fotowoltaiki?

Nie można oczywiście zapomnieć o estetyce wykonania. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że dzięki wypoziomowaniu szyn można będzie uzyskać efekt jednolitej tafli, a nie „falowania” paneli. Godny uwagi jest również fakt, że równo ułożone profile montażowe nie mogą wystawać poza krawędź dachu.

Rekomendowane jest zwrócenie uwagi na ułożenie modułów. Nie mogą one znajdować się przy krawędziach czy wystawać poza obręb zadaszenia. Może bowiem w takiej sytuacji dojść do powstania tzw. „żagla”, który w przypadku silnego wiatru doprowadzi do oderwania konstrukcji.

Jak wybrać firmę do montażu fotowoltaiki?

Warto sprawdzić czy cena montażu nie będzie przypadkiem przesadnie niska. Należy mieć świadomość, że część przedsiębiorstw stawia przede wszystkim na ilość wykonanych instalacji, a nie ich jakość.

Rekomendowane jest bardzo dokładne sprawdzenie rzetelności wykonawcy. Świetnym rozwiązaniem może być odwiedzenie strony internetowej danej firmy, a następnie przyjrzenie się zdjęciom wykonanych instalacji.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Hymon Energy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here